Pani Króliczek: Odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku/ 10
poniedziałek, 29 lutego 2016

Odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku/ 10odniór mieszkania krok po kroku
  
Czekałam na ten dzień wiele miesięcy. Ta wiekopomna chwila w końcu nadeszła – odebrałam klucze do swojego mieszkania. Mogę więc śmiało rozpoczynać remont moich czterech kątów i zacząć planować przeprowadzkę. Wiem jednak, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do odbioru mieszkania od dewelopera. Bogatsza o własne doświadczenia, podzielę się z Wami spostrzeżeniami na ten temat.


 Zapraszam na krótki poradnik dotyczący odbioru mieszkania.1.      Umów spotkanie w ciągu dnia.

Dlaczego to takie ważne? Uzasadnienie jest bardzo proste – musisz dokładnie pooglądać mieszkanie a do tego niezbędne jest dobre światło. Spotkanie zostaw więc na godziny poranne lub popołudniowe, nie umawiaj się późno wieczorem, po pracy.


2.      Nie śpiesz się.

Jak mówi stare przysłowie – co nagle, to po diable.  Dokładnie pooglądaj całe mieszkanie, zwróć uwagę na szczegóły. Wejdź do każdego pomieszczenia, pamiętaj o balkonie i piwnicy. 


3.      Mierz i sprawdzaj

Koniecznie zabierz ze sobą miarkę, poziomice i projekt mieszkania. Sprawdź dokładnie wymiary poszczególnych pomieszczeń. Musisz mieć pewność, że nie ma odchyleń dotyczących metrażu. Przyjrzyj się także ścianom – czy są proste i bez zarysowań? To samo zrób z podłogą – jeżeli będzie nierówna poczujesz to gdy zaczniesz meblować mieszkanie. Zadbaj więc o to teraz i sprawdź wszystkie posadzki. Otwórz okna i drzwi balkonowe – powinny chodzić bez zarzutu. Sprawdź drzwi wejściowe i części wspólne (klatkę schodową, wózkownie). Zweryfikuj dostępność mediów, sprawdź ilość gniazdek i ich rozmieszczanie, zwróć uwagę na punkty świetlne, czy znajdują się w wybranym przez Ciebie miejscu? Dowiedź się także, czy użyto materiałów, o których informował Cię deweloper.


protokół zdawczo-odbiorczy

4.      Zabierz ze sobą fachowca

Lub znajomego, który zna się na budowlance. Jego czujne oko zauważy wszystkie niedoróbki dewelopera. Jeżeli więc, zupełnie nie znasz się na temacie zatrudnij kogoś lub poproś o pomoc przyjaciół. Ta inwestycja na pewno się opłaci a Ty będziesz spać spokojnie.


5.      Protokół

Po oględzinach mieszkania następuje sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Umieść w nim wszystkie swoje uwagi i zastrzeżenia. W moim protokole znalazła się na przykład informacja, że deweloper zobowiązuje się dokończyć prace wykończeniowe na balkonie. Zgodnie z ustawą deweloper musi poprawić wszystkie niedoróbki i oddać nam mieszkanie w stanie, o którym mówi podpisana przez nas umowa. Na ustosunkowanie się do naszych zastrzeżeń ma 14 dni. W tym czasie powinien wydać oświadczenie, czy zgadza się uznać wytknięte przez nas wady czy nie. Na ich zlikwidowanie ma 30 dni od chwili spisania protokołu.  

   Pamiętaj, że dewelopera obowiązuje 5-letni okres rękojmi! Oznacza to, że wszystkie wady fizyczne zarówno Twojego mieszkania jak i całego budynku muszą zostać przez niego naprawione, jeżeli wyjdą na światło dzienne przed upływem pięciu lat.


protokół zdawczo-odbiorczy, odbiór kluczy krok po kroku


Mam nadzieje, że ten krótki przewodnik odbioru mieszkania od dewelopera przyda się wszystkim, którzy właśnie czekają na klucze do swojego wymarzonego lokum :)

2 komentarze

  1. Bardzo dobry artykuł, wiele dobrych porad, które na pewno przydadzą się czytelnikom w czasie odbioru mieszkania od dewelopera. Osobiście wykonywałem wiele odbiorów mieszkań i wiem, że usterek i wad, które deweloper bagatelizuje i próbuje sprzedać klientom, jest wiele. Dla przykładu nierówno położone tynki, których to nierówności nie widać gołym okiem wydają się mało istotne. Problem wychodzi na jaw gdy chcemy zamontować np. listwy przypodłogowe, czy ościeżnice drzwi, a one odstają i pojawiają się brzydkie szpary. W czasie odbioru mieszkania od dewelopera nie wolno się spieszyć. Na mieszkanie czekamy często rok, czy dwa - warto poświęcić swój czas i obejrzeć mieszkania bardzo dokładnie, przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

    OdpowiedzUsuń

TOP